
TŪBĖ (bot. Verbascum), dar kitaip vadinama devyneriopas, devynjėgė, devynių vyrų spėka, devynmacė, devynvaistė, šventrožė, šventaropė, devinta syla, devyngalė, yra dvimetis arba daugiametis augalas.
❈ Žydi nuo vėlyvo pavasario iki ankstyvo rudens.
❈ Geriausiai auga saulėtose vietose, laidžiose vidutinio drėgnymo ar sausose, net ir prasto derlingumo dirvose.
❈ Nemėgstamos laukinių gyvūnų. Atsparios sausrai, ligoms, kenkėjams, tačiau stebėkite, ar nėra vikšrų, miltligės - profilaktiškai purkškite tam skirtomis priemonėmis.
❈ Lengvai pritaikomos kiekviename sode: puikiai tinka lysvėms, apvadams, alpinariumams, natūralistinėms kompozicijoms, auginimui vazonuose ir konteineriuose.
❈ Žiedai tinkami puokščių kompanavimui.
TŪBIŲ grožis slypi aukštuose, plonuose žiedynuose, kuriuose daugybė kontrastingų geltonos, baltos, rožinės arba violetinės (priklausomai nuo rūšies) spalvos žiedelių. Būtent jie suteikia gėlynams dramatiškumo ir gyvybės. Dauguma TŪBIŲ žydi nuo pavasario pabaigos iki vasaros pabaigos.
Tradicinėje medicinoje, ypač vaistažolių preparatuose, augalų dalys, ypač lapai, buvo naudojamos kvėpavimo takų problemoms spręsti.
Be dekoratyvinių ir gydomųjų savybių, TŪBĖS suteikia ir ekologinės naudos. Žiedai į sodus pritraukia įvairių apdulkintojų, įskaitant bites ir drugelius. Tai didina sodo biologinę įvairovę. Be to, dėl savo gilių šaknų, TŪBĖS gali padėti stabilizuoti erozuojantį dirvožemį, ypač smėlėtoje ar uolėtoje vietovėje.
Daugiau naudingos informacijso apie auginimą ir priežiūrą: APIEGELES.LT